Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. | Více informací | Přijmout

11. 5. 2020

Tak co se serverem – koupit, pronajmout nebo virtualizovat?

Čím dál víc se dostáváme do doby, kdy se všechno zrychluje, zmenšuje, automatizuje a virtualizuje. U pokročilých technologií by se nám to pravděpodobně jako běžným uživatelům vyhnulo, ale tyhle trendy se dotýkají i serverů a to už je pro většinu firem dost “osobní” téma. Proč je vlastně důležité řešit, jakým způsobem naše firma provozuje svoji HW infrastrukturu? Tak určitě v tom roli hrají i finance, ale jde také o to, aby firma byla co nejefektivnější a také aby nastavené procesy probíhaly co nejplynuleji. Ale než bysme tady vyjmenovali všechny prvky, které hrají roli, bude lepší se podívat na jednotlivé možnosti.

Jaké máme možnosti?

Jak už napověděl nadpis, server je možné koupit, pronajmout nebo pořídit jako virtualizovanou službu. Každý způsob má něco do sebe, každý má nějaké mouchy a spíše než zobecňovat bysme vám rádi dali náhled do toho, co, jak a proč. Nejde o to, jestli nějaké odvětví nebo nějaká oblast mají preferovaný způsob, ale jde o to, abyste měli lepší vhled do toho, co je pro váš tým tím nejlepším řešením.

  • Nákup serveru
  • Pronájem dedikovaného nebo managed serveru
  • Virtuální server

Nákup serveru

Nákup serveru je sám o sobě vypovídající, ale je fajn spíš poukázat na to, co pro firmu nákup serveru znamená. Kromě toho, že je potřeba sehnat nemalé finanční prostředky na jeho pořízení, tak je také nutné zajistit vhodné prostředí pro jeho provoz – fyzickou bezpečnost, zajištění vhodných teplot, konektivitu, stabilní elektrický příkon a kyberbezpečnost. Navíc je nutné správně odhadnout, jaké budou potřeby po celou dobu plánované životnosti, která je obvykle 5 let. Často se totiž stane, že vyhrají “velké oči”, čímž zbytečně narůstají náklady na pořízení, aby se nestalo, že za dva roky server stačit nebude. Dále je pak potřeba mít k ruce ty správné lidi, kteří vám server nejen zapojí a nastaví, ale také budou k ruce, když se něco neobvyklého stane, když je potřeba udělat pravidelnou údržbu a když je potřeba upgradovat nebo udělat další změny v souvislosti s růstem firmy. A než se nadějete, tak ty dolárky naskákaly na pěknou sumu.

Abychom ale jenom nestrašili, tak je dobré si připomenout silné a slabé stránky nákupu serveru. Mít v rukou vlastní infrastrukturu je výhoda, když potřebujete mít vše pod kontrolou. Server je prostě váš a je úplně na vás, jak s ním naložíte. Relevantním důvodem může být také potřeba HW propojení se strojem, zařízením či výrobní linkou a nebo také extrémní nároky na datové přenosy, což se může stát například u tiskáren, grafických studií nebo střižen. Zároveň máte plnou kontrolu nad tím, co všechno se s ním a v něm děje. To však s sebou nese vysoké náklady a nutnost starat se o celou správu. Tady je ale pravda, že se můžete obrátit na někoho jiného a zajistit si pro svůj server příjemný pokojíček a péči díky rackhousingu. Jen je to zase něčím vykoupené – doslova.

Existuje ale tedy nějaká situace, kdy se setkáme s nákupem serveru? Jedná se například o firmy, které již své datové centrum nebo serverovnu provozují a mají takto nastavené procesy. Zároveň se může stát, že některé firmy mají nastavnou interní politiku tak, že infrastruktura musí být ve vlastních rukou. A nebo jsou to firmy, které mají dlouhodobě neaktualizované procesy a přehled o vývoji nástrojů na pokrytí jejich potřeb.

Pronájem serveru

Tak když ne koupit, tak aspoň pronajmout… Také je to možnost a určitě v tuhle chvíli odpadají ty horentní prvotní investice. Server se dá ve své fyzické podobě zajistit díky službě jako je dedikovaný nebo managed server. Dedikovaný server je nakoupen přesně na míru vaším potřebám, sestaven, zapojen a zprovozněn u externího dodavatele. A vy platíte měsíční paušál. Takže vlastně takový operativní leasing na IT infrastrukturu. Pokud zvolíte managed server, tak k tomu všemu ještě dostanete péči o vaše pronajaté stroje.

U tohoto řešení je výborné, že platíte pouze fixní měsíční částku na určenou dobu a neřešíte prvotní investici ani vše okolo, co potřeba pro dobrý chod fyzické infrastruktury. Smlouva je obvykle na rok, dva, takže dimenzování výkonu se mnohem lépe odhadne. A taky neřešíte spotřebu ani servis. Navíc máte vše přesně tak, jak potřebujete, protože je server pořízen dle vašich požadavků. Problémem u fyzické infrastruktury ale je, že jsou tam pevně dané výpočetní zdroje a pokud chcete optimalizovat svůj provoz, tak na té fyzické úrovni se to dělá těžko. Navíc vždy přijde doba, kdy je potřeba stroje obnovit, a tak to kolo začíná nanovo.

I přes to se ale pronájem serverů hojně používá při poskytování SW služeb, v některých IT odděleních nebo například pro potřeby projektových týmů.

Virtuální server

A pak tu samozřejmě máme trend posledních let a to neviditelný IT stroj. Pro firmu to znamená objednat si výpočetní zdroje, které k práci potřebuje, a pak už přijdou přihlašovací údaje do kontrolního panelu a hurá do práce. V našem VPC se dostanete do trochu jiné situace než u běžných virtuálních serverů, u kterých si pořizujete stroje s jasně předdefinovanými parametry. My vám ale dáme kompletní infrastrukturu v vaší režii – CPU, RAM, SSD, sítě, bezpečnost. Virtuální stroje tak tvoříte, přetváříte a mažete podle vašich současných potřeb. Tak to byla krátká komerční vsuvka a teď se můžeme podívat na to, jaké přínosy a nevýhody virtuální stroj má.

Opět začínáme u prvotní investice, která je tu schovaná pravděpodobně do něčeho podobného, jako je aktivační poplatek. A navíc při provozu platíte za to, co skutečně využíváte, takže máte optimálně nastavenou efektivitu. To je možné díky přizpůsobitelnosti této služby a jednoduchému ovládání prostředí. Ale to, o co se starat nemusíte, je HW. Ten však nemáte pod kontrolou, protože to jediné, co vy ovládáte, jsou zdroje, které jsou vám přiděleny.

Funkcionality a výhody virtuálních strojů používají například provozovatelé e-shopů, vývojářské týmy, účetní firmy, start-upy a obecně firmy, které chtějí mít co nejnižší náklady na IT infrastrukturu, případně se jejich IT potřeby dynamicky mění v čase.

Jak to vidíme

Produkt

Klady

Zápory

Nákup serveru

– Vlastní infrastruktura

– Plná kontrola nad fyzickým prostředím

– Možnost vytvořit si vlastní virtuální prostředí

– speciální požadavky na HW vybavení

– Vysoké náklady na prvotní investici, provoz a správu

– Nutnost zajištění zapojení, nastavení, správy, údržby, oprav a demontáže

– Pevně dané výpočetní zdroje

– Nutnost obnovy

Dedikovaný/Managed server

– Definice infrastruktury přesně podle vašich potřeb

– Odpadá prvotní investice

– Pevně dané výpočetní zdroje

– Nutnost obnovy při dlouhodobém používání

– Omezená kontrola nad infrastrukturou

Virtuální datové centrum/server

– Bez prvotních investic

– Platíte za to, co využijete

– Výpočetní zdroje přizpůsobujete podle potřeb

– Bez nutnosti obnovy

– Odpadá péče o HW

– Jednoduché ovládání

– Bez kontroly nad HW

– Nutnost znalosti prostředí (základní cloudové povědomí)

 

Ukázali jsme vám, jak vnímáme pořizování infrastruktury z naší zkušenosti a je jen na vás, kterou cestou se vydáte. Pokud jsme vás naladili na virtuální vlnu, tak zkuste práci s naším virtuálním datovým centrem. A pokud ještě trochu balancujete, tak se můžete podívat na jiný úhel pohledu, jak virtuální zdroje pomáhají k efektivitě – navštivte náš Youtube seriál Dated Crossroad (ale až příští týden, to bude premiéra!).

Sdílet