Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. | Více informací | Přijmout

6. 4. 2020

Pro zkrocení Big Dat je nutné mít správný pohled na komiksy

S nešvary se dnes setkáváme na každém kroku. Nevyhýbají se ani informačním technologiím a jedním z těch viditelnějších je práce s daty a informacemi. Dat je tolik, že se někdy až ztrácíme v tom, jak s nimi nakládat. A aby firmy všeho druhu dokázaly bojovat s neefektivní správou dat, potřebují silné spojence.

Když se, jak říká nadpis, budeme držet světa komiksů, tak tím základním spojencem je superhrdina server. Takový počítač nám pomáhá, abychom data nemuseli zpracovávat “v ruce”. Server má určitý výpočetní výkon, který udává, jak silný superhrdina je, což v převodu na práci s daty znamená, jak rychle dokáže data zpracovávat a provádět výpočty. Zvykem bývalo používat tabulkový procesor, který poskytuje škálu funkcí a vzorců. Jenže když se časem ze set a tisíců řádek s daty staly minimálně statisíce řádků, dokážete si představit, že i tabulkový superhrdina se s výpočty začal lopotit dlouhé hodiny. A dnešní doba není stavěná na tak dlouhé čekání.

Jedna a jedna je mnohem víc než dva

I jako v komiksovém světě, tak i ve světě práce s daty bylo zapotřebí vytvoření silné koalice, která by si s problémy poradila raz dva. Serverovou Ligou spravedlnosti1 se staly clustery, které nabízí silný kombinovaný výkon stejně jako propojení Supermana2, Batmana3 a dalších členů Ligy. Jak říká samotný úvod k Lize spravedlnosti:”… Liga spravedlnosti se pouští do hrozeb, které jsou moc velké na to, aby je zvládl jeden superhrdina.”4 

Jak tedy clustery bojují s nešvarem obřího množství dat? Každý server dá k dispozici výpočetní výkon, který má k ruce, takže celá skupina serverů centralizuje výkon do jednoho bodu – clusteru – který pak výpočty zvládá mnohem rychleji. A to jednoduše proto, že výpočetní výkon se nedělí, ale naopak se zkombinuje do jednoho velkého zdroje.

Navíc mají některé servery superschopnosti v podobě speciálních výpočetních karet. Jsme zvyklí, že díky grafickým kartám máme k ruce úžasnou grafiku na našich zařízeních (obzvlášť to oceňují počítačový hráči). Výpočetní karty slouží k tomu, aby bylo možné dělat i velmi komplikované výpočty rychle. Stejně tak, jak když bojuje Liga spravedlnosti, tak každý superhrdina se zaměří na konkrétní soupeře, čímž je možné celou skupinu záškodníků zvládnout. Cluster dokáže rozdělit celou akci na jednotlivé dílčí výpočty. Ty, na které jsou karty specializované, tak jsou najednou provedeny ve velkém množství. Jako když do maratonu zapojíte Flashe, to jste pak hotoví raz dva.

Supervýsledky v reálném životě

A co vlastně Big Data výpočty umožňují? Tak v základu pomáhají firmám například zjistit, v jakém poměru naskladnit a připravit k prodeji různé produkty, jako v případě případové studie pro společnost Degenhart v rámci projektu BDZOS5. Ovládací panel čerpající z výpočtů Big Dat umožnil vytvoření grafů, které jasně ukazují potřebné množství jednotlivých nápojů pro danou pobočku v určeném období.

A nebo umožňují předpovídat kvalitu výrobku dříve, než z výroby vyleze zmetek. To ukazuje případová studie pro UAS-Masstechnik, pro který byl v rámci projektu BDZOS vytvořen ovládací panel s možností nastavení jednotlivých parametrů prostředí, které výrobu sklelné vaty ovlivňují. Je tedy možné si předem zkontrolovat, zda podmínky odpovídají vysoké kvalitě produktu, či nikoli. (Více o projektu BDZOS)

Že to nevypadá na zas tak těžké výpočty? To bylo teprve představení části Ligy spravedlnosti bez těch největších es. Když k výkonu, který dělal výpočty zmíněné výše, přidáme ještě specializované výpočetní karty Intel Arria a NVidia T4, tak se dostáváme do jiné dimenze. Tyto komponenty umožňují dělat výpočty pro obory typu umělá inteligence a strojové učení s jeho neuronovými sítěmi. Řekli byste, že virtuální asistentky Alexa7, Siri8 nebo Cortana9 jsou postaveny na jednoduchých výpočtech? Někdy až žasneme, co všechno dokážou i přes to, že to jsou pouze soubory logických příkazů. A právě k jejich vzniku a fungování je zapotřebí výkonných serverových clustrů a specializovaných karet.

A tak ať už jde o vytváření nových produktů pro průmysl nebo chytrou domácnost či zlepšování interních procesů firem, správná a rychlá práce s daty je dnes potřebou, ne možností. A jak poznat, jak může IT Liga spravedlnosti pomoci vám v boji se zkrocením velkých dat? Rádi to s vámi probereme.

——

1 – https://www.dccomics.com/characters/justice-league

2 – https://www.dccomics.com/characters/superman

3 – https://www.dccomics.com/characters/batman

4 – https://www.dccomics.com/characters/justice-league

5 – Projekt č. 28, https://bigdatacentrum.eu/

6 – Ibit.

7 – https://developer.amazon.com/en-US/alexa/alexa-skills-kit

8 – https://www.apple.com/siri/

9 – https://support.microsoft.com/en-us/help/17214/cortana-what-is

Sdílet